چرا باید حلیم در رژیم غذایی ما باشد؟

احتمالا اگر با فواید حلیم آشنا باشید رغبت بیشتری خواهید داشت که آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید. بنابراین در ابتدا ارزش غذایی و فواید حلیم را با هم مرور می‌کنیم. جالب است بدانید که فیبر موجود در گندم سبوس‌دار با کاهش کلسترول، کاهش فشارخون، کنترل قندخون و کاهش احتمال لخته شدن خون باعث سلامتی بیشتر قلب و بخخ تبع آن کاهش بیماری‌های قلبی می‌شود. بنابراین داشتن قلبی سالم‌تر شاید اولین و مشهودترین ویژگی حلیم باشد.

از طرفی ۱۰۰ گرم حلیم حدود ۱۹۰ کالری انرژی دارد و حاوی ۶ گرم پروتئین، ۱۰ گرم چربی، ۲۰ گرم کربوهیدرات، ۱ میلی‌گرم آهن و ۹ میلی‌گرم کلسیم است. بنابراین یک غذای پرکالری محسوب می‌شود. از این رو می‌تواند در مواقعی که به انرژی زیادی نیاز داریم مورد استفاده قرار گیرد. اما فواید حلیم تنها در این نکات خلاصه نمی‌شود. زیرا حلیم به دلیل داشتن گندم، علاوه بر خاصیت سیرکنندگی بالا منبع بسیار خوبی برای روی، منیزیم، آهن و نیاسین است. در صورتی هم که در تهیه این غذا از گندم سبوس‌داری که فیبر زیادی دارد استفاده شود، از وقوع برخی از بیماری‌های دستگاه گوارش، سرطان روده و سینه نیز پیشگیری می‌کند. حلیم برای پیشگیری از یبوست و سرطان روده بزرگ مفیداست. همچنین با توجه به این موضوع که گندم سبوس‌دار خاصیت ضدانگلی نیز دارد. می‌تواند از بروز حساسیت‌ها و عدم تحمل غذایی مثل سندرم روده تحریک‌پذیر، التهاب مفاصل و بیماری‌های عصبی نیز جلوگیری کند.

 

نکته قابل توجه دیگری که در مورد فواید حلیم وجود دارد این است که حلیم یک منبع غنی برای پروتئین است. از این رو خاصیت سیرکنندگی بالایی داشته و دیر هضم است. از این رو مصرف آن در ساعات اولیه روز بهتر است. توجه داشته باشید که گوشت و گندمی که در پخت حلیم استفاده می‌شود آن را به یکی از منابع آهن تبدیل می‌کند. از این رو مصرف این غذا برای خانم‌ها، کودکان، نوجوانان و خانم‌های باردار به شدت توصیه می‌شود.

2 thoughts on “چرا باید حلیم در رژیم غذایی ما باشد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *